Kingston Amateur Regatta
Saturday 14th July 2018
Click here to view the Regatta Timetable.
Switch to Sunday 15 July 2018
1) Open Eights
1) Lea RC────────┐ Crew 2
├────────────────
2) Twickenham RC─┘ Race 60 12:26
2) Women's Coxed Fours (Band 1)
3) Maidstone Invicta───────────┐ Crew 3
├────────────────┐
4) Vesta RC────────────────────┘ Race 5 08:46 │ Crew 5
├────────────────
5) Kingston RC (Quin)──────────┐ Crew 5 │ Race 44 11:22
├────────────────┘
6) Cambridge Univ WBC (McCann)─┘ Race 6 08:50
3) Women's Coxed Fours (Band 2)
7) Cambridge Univ WBC (Tilley)─────┐ Crew 8
├────────────────┐
8) Kingston RC (Spires)────────────┘ Race 21 09:50 │
│
9) Globe RC (Harper)───────────────┐ Crew 11 │Crew 11
├────────────────┼────────────────
11) Cambridge Univ WBC (Michalski)─┘ Race 22 09:54 │Race 55 12:06
│
10) Gravesend RC───────────────────┐ Crew 10 │
├────────────────┘
13) Globe RC (Appleton)────────────┘ Race 23 09:58
4) Junior 18 Coxless Fours
14) Claires Court Sch─┐ Crew 15
├────────────────
15) Maidstone Invicta─┘ Race 59 12:22
5) Women's Coxless Fours
16) Marlow RC──────┐ Crew 16
├────────────────
17) Putney Town RC─┘ Race 58 12:18
6) Masters D/E Quads
18) Thames Tradesmens' RC───┐ Crew 18
├────────────────┐
19) Team Keane (Pilcher =D)─┘ Race 35 10:46 │ Crew 18
├────────────────
20) Walbrook RC─────────────┐ Crew 20 │ Race 57 12:14
├────────────────┘
21) Team Keane (Naylor =D)──┘ Race 36 10:50
7) Masters F/G/H Quad Sculls
22) Twickenham RC (Baldwin =H)─┐ Crew 23
├────────────────┐
23) Maidstone Invicta──────────┘ Race 33 10:38 │ Crew 23
├────────────────
24) Twickenham RC (Kerr =F)────┐ Crew 25 │ Race 56 12:10
├────────────────┘
25) Mortlake A & A BC──────────┘ Race 34 10:42
8) Junior 16 Quads
26) Claires Court Sch─┐
│ Crew 26
27) Weybridge RC──────┼────────────────┐
│ Race 31 10:30 │
28) Hampton School────┘ │ Crew 26
├────────────────
29) Molesey BC────────┐ Crew 29 │ Race 54 12:02
├────────────────┘
30) Tiffin School─────┘ Race 32 10:34
9) Women's Quads (Band 1)
31) Maidstone Invicta─┐
│ Crew 31
32) Weybridge RC──────┼────────────────
│ Race 43 11:18
33) Mortlake A & A BC─┘
10) Women's Quads (Band 2)
34) Kingston RC (Walker)─┐
│ Crew 35
35) Kingston RC (Radoja)─┼────────────────
│ Race 42 11:14
36) Kingston RC (Pirie)──┘
11) Women's Masters D/E Quads
37) Team Keane───┐ Crew 37
├────────────────
38) TWK/TSS──────┘ Race 53 11:58
12) Women's Junior 16 Quads
39) Lady Eleanor Holles─┐
│ Crew 41
40) Maidstone Invicta───┼────────────────
│ Race 52 11:54
41) Marlow RC───────────┘
13) Junior 15 Coxed Quads
42) Guildford RC─────────────────┐ Crew 42
├────────────────┐
43) Claires Court Sch (Walker)───┘ Race 28 10:18 │
│
44) Molesey BC (Tiller)──────────┐ │
│ Crew 45 │ Crew 42
45) Claires Court Sch (Overturf)─┼────────────────┼────────────────
│ Race 29 10:22 │ Race 51 11:50
46) Maidstone Invicta────────────┘ │
│
47) Claires Court Sch (Fry)──────┐ Crew 46 │
├────────────────┘
46) Maidstone Invicta (Dunford)──┘ Race 30 10:26
14) Open Double Sculls (Band 1)
49) Claires Court Sch (Stobbs)──┐ Crew 50
├────────────────
50) Claires Court Sch (Wincomb)─┘ Race 41 11:10
15) Open Double Sculls (Band 2)
51) Claires Court Sch (Jobling/Walton)─┐
│ Crew 52
52) Gravesend RC (Parrish/Johnson)─────┼────────────────┐
│ Race 18 09:38 │
53) Guildford RC───────────────────────┘ │
│
54) Globe RC (Noriel/Turner)───────────┐ │
│ Crew 55 │ Crew 52
55) Twickenham RC (Amin/Bryant)────────┼────────────────┼────────────────
│ Race 19 09:42 │ Race 40 11:06
56) Walbrook RC────────────────────────┘ │
│
57) Globe RC (Newson/McMillan)─────────┐ Crew 58 │
├────────────────┘
58) University College London──────────┘ Race 20 10:16
16) Open Double Sculls (Band 3)
59) Tiffin School────────────────────┐
│ Crew 60
60) Gravesend RC (Smith/Williams)────┼────────────────┐
│ Race 16 09:30 │
61) Twickenham RC (Fitzgerald/Beard)─┘ │ Crew 60
├────────────────
62) Gravesend RC (Hart/White)────────┐ Crew 63 │ Race 39 11:02
├────────────────┘
63) Kingston RC──────────────────────┘ Race 17 09:34
17) Masters D/E/F Double Sculls
64) Mortlake A & A BC─┐
│ Crew 65
65) Tiffin School─────┼────────────────
│ Race 50 11:46
66) Molesey BC────────┘
18) Womens Masters D/F Double Sculls
67) Christchurch─┐ Crew 67
├────────────────
68) Staines BC───┘ Race 49 11:42
19) Open Sculls (Band 1)
69) Walton RC (Knill)───────┐
│ Crew 70
70) Tideway Scullers School─┼────────────────┐
│ Race 12 09:14 │
71) Walton RC (Swedlow)─────┘ │ Crew 73
├────────────────
72) Walbrook RC─────────────┐ Crew 73 │ Race 38 10:58
├────────────────┘
73) Bewl Bridge RC (Murray)─┘ Race 13 09:18
20) Open Sculls (Band 2)
74) Globe RC────────────────┐
│ Crew 75
75) Kingston RC (St. Clair)─┼────────────────┐
│ Race 1 08:30 │
76) Leeds University────────┘ │ Crew 79
├────────────────┐
77) Team Keane──────────────┐ │ Race 14 09:22 │
│ Crew 79 │ │
78) Marlow RC───────────────┼────────────────┘ │
│ Race 2 08:34 │
79) Kingston RC (Rachwal)───┘ │ Crew 81
├────────────────
80) Burway RC───────────────┐ │ Race 37 10:54
│ Crew 81 │
81) Kingston RC (Sharratt)──┼────────────────┐ │
│ Race 3 08:38 │ │
82) Walton RC (George)──────┘ │ Crew 81 │
├────────────────┘
83) Bewl Bridge RC (Luck)───┐ │ Race 15 09:26
│ Crew 84 │
84) Quintin BC──────────────┼────────────────┘
│ Race 4 08:42
85) Kingston RC (Ward)──────┘
21) Junior 16 Sculls
86) Guildford RC──────────────┐ Crew 87
├────────────────┐
87) Hampton School────────────┘ Race 26 10:10 │ Crew 89
├────────────────
88) Barn Elms RC──────────────┐ Crew 89 │ Race 48 11:38
├────────────────┘
89) Mossbourne Rowing Academy─┘ Race 27 10:14
22) Junior 15 Sculls
90) Mossbourne Rowing Academy─┐
│ Crew 90
91) Weybridge RC (McNulty)────┼────────────────┐
│ Race 7 08:54 │
92) Kingston RC (Greiner)─────┘ │
│
93) City of Oxford RC─────────┐ Crew 93 │ Crew 96
├────────────────┼────────────────┐
94) Team Keane (Sitaraman)────┘ Race 8 08:58 │ Race 24 10:02 │
│ │
95) Molesey BC────────────────┐ Crew 96 │ │
├────────────────┘ │
96) Walbrook RC───────────────┘ Race 9 09:02 │ Crew 98
├────────────────
97) Twickenham RC─────────────┐ │ Race 47 11:34
│ Crew 98 │
98) Bewl Bridge RC────────────┼────────────────┐ │
│ Race 10 09:06 │ │
99) Kingston RC (Morris)──────┘ │ Crew 98 │
├────────────────┘
100) Team Keane (Howell)──────┐ │ Race 25 10:06
│ Crew 100 │
101) Weybridge RC (Porter)────┼────────────────┘
│ Race 11 09:10
102) Bryanston Buffaloes BC───┘
23) Women's Rowability (RSS─PD) Sculls
103) Marlow RC───┐ Crew 103
├────────────────
104) Sudbury RC──┘ Race 46 11:30
24) Women's Junior 16 Sculls
105) Staines BC────────────────┐
│ Crew 105
106) Guildford RC──────────────┼────────────────
│ Race 45 11:26
107) Mossbourne Rowing Academy─┘
25) Women's Eights (Band 1)
110) Team Keane──────────────────┐ Crew 111
├────────────────┐
111) Kingston RC (Martin)────────┘ Race 116 14:34 │
│
112) Cambridge Univ WBC (Tilley)─┐ │
│ Crew 114 │ Crew 111
113) Marlow RC───────────────────┼────────────────┼────────────────
│ Race 117 14:38 │ Race 149 16:46
114) Cambridge Univ WBC (McCann)─┘ │
│
115) Kingston RC (Halle)─────────┐ Crew 115 │
├────────────────┘
116) Maidstone Invicta───────────┘ Race 118 14:42
26) Women's Eights (Band 2)
117) Kingston RC (Pirie)─┐ Crew 117
├────────────────
118) Globe RC────────────┘ Race 148 16:42
27) Open Coxed Fours
119) Kingston RC (Plunkett)─┐ Crew 119
├────────────────┐
120) Lea RC (Hussani)───────┘ Race 139 16:06 │
│
121) GLB/PBD────────────────┐ │
│ Crew 122 │ Crew 119
122) Maidstone Invicta──────┼────────────────┼────────────────
│ Race 140 15:40 │ Race 162 17:38
123) Lea RC (Broad)─────────┘ │
│
124) Twickenham RC──────────┐ Crew 125 │
├────────────────┘
125) Kingston RC (Da Silva)─┘ Race 141 16:14
28) Open Coxless Fours
126) Putney Town RC─┐ Crew 127
├────────────────
127) Kingston RC────┘ Race 161 17:34
29) Masters C/D Coxless Fours
128) Walbrook RC─┐ Crew 128
├────────────────
129) Team Keane──┘ Race 160 17:30
30) Open Quads
130) Maidstone Invicta─┐ Crew 131
├────────────────┐
131) Weybridge RC──────┘ Race 136 15:54 │
│
132) Twickenham RC─────┐ │
│ Crew 133 │ Crew 131
133) Claires Court Sch─┼────────────────┼────────────────
│ Race 137 15:58 │ Race 159 17:26
134) Gravesend RC──────┘ │
│
135) Globe RC──────────┐ Crew 136 │
├────────────────┘
136) Walton RC─────────┘ Race 138 16:02
31) Mixed Masters D/F/G Quad Sculls
137) Twickenham RC─┐
│ Crew 137
138) Walbrook RC───┼────────────────
│ Race 158 17:22
139) TWK/TSS───────┘
32) Junior 16 Double Sculls
140) Molesey BC (Hughes)───────┐
│ Crew 140
141) Hampton School (McBride)──┼────────────────┐
│ Race 133 15:42 │
142) Guildford RC──────────────┘ │
│
143) Claires Court Sch (John)──┐ │
│ Crew 143 │ Crew 143
144) Team Keane────────────────┼────────────────┼────────────────
│ Race 134 15:46 │ Race 157 17:18
145) Hampton School (Nally)────┘ │
│
146) Mossbourne Rowing Academy─┐ │
│ Crew 147 │
147) Claires Court Sch (Nash)──┼────────────────┘
│ Race 135 15:50
148) Molesey BC (Spiers)───────┘
33) Junior 15 Double Sculls
149) Team Keane (Russell Thompson)─┐
│ Crew 150
150) Guildford RC (Vaughan)────────┼────────────────┐
│ Race 100 13:30 │
151) Kingston RC───────────────────┘ │ Crew 150
├────────────────┐
152) Tiffin School─────────────────┐ │ Race 131 15:34 │
│ Crew 154 │ │
153) Team Keane (Teare)────────────┼────────────────┘ │
│ Race 101 13:34 │
154) Molesey BC (Cheetham)─────────┘ │ Crew 150
├────────────────
155) Guildford RC (Harrison)───────┐ │ Race 156 17:14
│ Crew 155 │
156) Team Keane (Garofolin)────────┼────────────────┐ │
│ Race 102 13:38 │ │
157) Mossbourne Rowing Academy─────┘ │ Crew 155 │
├────────────────┘
158) Maidstone Invicta─────────────┐ │ Race 132 15:38
│ Crew 160 │
159) Molesey BC (Martin)───────────┼────────────────┘
│ Race 103 13:42
160) Guildford RC (Page)───────────┘
34) Women's Double Sculls (Band 1)
161) Marlow RC─────────────────┐ Crew 161
├────────────────┐
162) Kingston RC───────────────┘ Race 113 14:22 │
│
163) Mortlake A & A BC (Jones)─┐ │
│ Crew 163 │ Crew 167
164) Molesey BC────────────────┼────────────────┼────────────────
│ Race 114 14:26 │ Race 147 16:38
165) Sir William Perkins───────┘ │
│
166) Surbiton High School──────┐ Crew 167 │
├────────────────┘
167) Twickenham RC (Hopping)───┘ Race 115 14:30
35) Women's Double Sculls (Band 2)
168) Erith RC─────────────────────────┐
│ Crew 169
169) Mortlake A & A BC (White/Brooks)─┼────────────────
│ Race 146 16:34
172) Twickenham RC (O'Beirne/Duggan)──┘
36) Women's Junior 16 Double Sculls
173) Lady Eleanor Holles────────────┐
│ Crew 175
174) Guildford RC (Oakey)───────────┼────────────────┐
│ Race 128 15:22 │
175) Weybridge RC───────────────────┘ │
│
176) Wimbledon High School (Singh)──┐ │
│ Crew 177 │ Crew 177
177) Sir William Perkins────────────┼────────────────┼────────────────
│ Race 129 15:26 │ Race 155 17:10
178) Guildford RC (Gauntlett─Palou)─┘ │
│
179) Mossbourne Rowing Academy──────┐ Crew 179 │
├────────────────┘
180) Wimbledon High School (Cotton)─┘ Race 130 15:30
37) Masters C Sculls
181) Molesey BC─────────┐
│ Crew 183
182) Old Monmothians RC─┼────────────────
│ Race 145 16:30
183) Team Keane─────────┘
38) Masters D Sculls
184) Kingston RC────────────────────┐
│ Crew 185
185) Bideford Amateur Athletic Club─┼────────────────┐
│ Race 126 15:14 │
186) Team Keane (Toledo)────────────┘ │ Crew 185
├────────────────
187) Team Keane (Baudin)────────────┐ Crew 188 │ Race 154 17:06
├────────────────┘
188) Tideway Scullers School────────┘ Race 127 15:18
39) Masters E/G Sculls
189) Putney Town RC──────────────────┐ Crew 189
├────────────────┐
190) Molesey BC (O'Rourke─Walker =E)─┘ Race 123 15:02 │
│
191) Walbrook RC─────────────────────┐ │
│ Crew 192 │ Crew 189
192) Kingston RC─────────────────────┼────────────────┼────────────────
│ Race 124 15:06 │ Race 153 17:02
193) Team Keane──────────────────────┘ │
│
194) Molesey BC (Snelling =E)────────┐ Crew 194 │
├────────────────┘
195) Fulham Reach RC─────────────────┘ Race 125 15:10
40) Masters H/J Sculls
196) Walbrook RC─┐ Crew 197
├────────────────
197) Kingston RC─┘ Race 152 16:58
41) Junior 18 Sculls
198) Bewl Bridge RC────┐ Crew 199
├────────────────┐
199) Guildford RC──────┘ Race 121 14:54 │ Crew 199
├────────────────
200) Claires Court Sch─┐ Crew 200 │ Race 151 16:54
├────────────────┘
201) Hampton School────┘ Race 122 14:58
42) Women's Sculls (Band 1)
202) University of London───────────┐
│ Crew 204
203) Sir William Perkins (Porter)───┼────────────────┐
│ Race 109 14:06 │
204) Walbrook RC────────────────────┘ │ Crew 204
├────────────────
205) Marlow RC──────────────────────┐ Crew 205 │ Race 144 16:26
├────────────────┘
206) Sir William Perkins (Stenning)─┘ Race 110 14:10
43) Women's Sculls (Band 2)
207) Mortlake A & A BC (Ridgway)──────┐
│ Crew 207
208) Twickenham RC (Jones)────────────┼────────────────┐
│ Race 107 13:58 │
209) Sir William Perkins (Mapplebeck)─┘ │ Crew 210
├────────────────
210) Twickenham RC (Tallis)───────────┐ Crew 210 │ Race 143 16:22
├────────────────┘
211) Mortlake A & A BC (Rigoulet)─────┘ Race 108 14:02
44) Women's Sculls (Band 3)
212) Cambridge Univ WBC (Shipley)─────┐
│ Crew 212
213) Kingston RC (Walker)─────────────┼────────────────┐
│ Race 104 13:46 │
214) Team Keane───────────────────────┘ │
│
215) Globe RC─────────────────────────┐ │
│ Crew 215 │ Crew 218
216) Kingston RC (Young)──────────────┼────────────────┼────────────────
│ Race 105 13:50 │ Race 142 16:18
217) Sudbury RC───────────────────────┘ │
│
218) Cambridge Univ WBC (Smith)───────┐ │
│ Crew 218 │
219) Kingston RC (De La Garde Tingay)─┼────────────────┘
│ Race 106 13:54
220) Mortlake A & A BC (Hanaghan)─────┘
45) Women's Junior 18 Sculls
221) Mossbourne Rowing Academy (Beaumont)─┐ Crew 221
├────────────────┐
222) Guildford RC─────────────────────────┘ Race 119 14:46 │ Crew 224
├────────────────
223) Maidstone Invicta────────────────────┐ Crew 224 │ Race 150 16:50
├────────────────┘
224) Mossbourne Rowing Academy (Laukyte)──┘ Race 120 14:50